רכישה וחידוש דומיין


דומיין — או שם מתחם מהווה את הבסיס לכל אתר אינטרנט. דומיינים בעלי משמעות מיוחדת, או בעלי שם גנרי, או אשר זהים לשם מותג נמכרו בסכומי עתק.

כאשר מחפשים לרכוש דומיין ישנם מספר פרמטרים אשר משפיעים על התמחור שלו או על הסיכוי שיהיה פנוי לרישום מיידי.

איך רוכשים דומיין?

ההמלצה היא לרכוש דומיין רק על ידי רשם דומיינים מוסמך. אם מדובר על הארץ, ישנם מספר רשמים מוסמכים על ידי איגוד האינטרנט הישראלי אשר יכולים למכור דומיין בסיומות co.il org.il או בסיומות נוספות לארגונים מוגדרים כמו אוניברסיטאות, ספקי תקשורת, מוסדות ממשלתיים וכדומה.

כאן ניתן למצוא רשימת רשמי דומיינים מוסמכים על ידי איגוד האינטרנט הישראלי

יש לציין שלמעשה אינם רוכשים את הדומיין – אלא מקבלים זכות שימוש בו לתקופה מוגדרת, בהתאם לתקופת הרישום – בין שנה לחמש שנים. במשך תקופה זו הדומיין נמצא בשימושכם הבלעדי ואתם יכולים לשייך אליו אתר, למכור את זכות השימוש בו, להשאיר אותו ללא שימוש וכדומה.

כמובן שרכישת דומיין כרוכה בעלות כספית הנעה בין 75-100 ש”ח לכל שנת רישום.

לאחר שעברה תקופת הרישום הדומיין נכנס לתהליך פקיעה. במשך זמן מסויים — 45-120 ימים, הדומיין ישאר בידכם אולם בפרטי הרישום שלו תצורף הערה שהוא בתהליך פקיעה. במשך תקופה זו לא תוכלו לבצע שינויים בהגדרות של הדומיין וכן תקבלו מרשם הדומיינים התראות לחידוש הדומיין.

בימים האחרונים לפני הפקיעה, תבוטל הפניית הדיאנאס לאחסון ולשירות המיילים, אם קיימים, במטרה לתת לכם שהות נוספת ואחרונה לחידוש הדומיין.

במידה ולאחר תקופה זו לא חידשתם את הדומיין – הוא פוקע – כלומר משתחרר, יופיע כפנוי לרישום וכל אחד יוכל לרשום אותו על שמו.

חידוש דומיין

אם ברצונכם להחזיק בדומיין לתקופה ממושכת, עליכם מעת לעת, לחדש את הדומיין. חידוש דומיין הינה פעולה הכרחית אשר כרוכה בעלות נוספת במטרה להשאיר את הדומיין בשימושכם.

עלות חידוש הדומיין מורכבת מאגרה אותה גובה איגוד האינטרנט מהרשם וכן מהרווח ועלויות התפעול של הרשם ונעה בין 75-100 ש”ח לכל שנה.

הגדרות שונות בממשק ניהול הדומיין

קיימות הגדרות פשוטות ומורכבות בכל רשם דומיינים.

בין היתר תוכלו לבצע הגדרה לשירות ניהול המייל במידה וקיים, הפנייה לחברת איחסון האתר, הוספת שדות טקסט המשתמשים לאימות אצל שרותים שונים, ביצוע הפניות, הגדרת סאב דומיין וכמובן הגדרת בעלי הדומיין, המנהל הטכני וכדומה.

טעויות נפוצות

רצוי להמנע מהטעויות האלו:

רישום דומיין בחברה שאינה רשם מוסמך

רישום הדומיין על שם חברת בניית האתרים או חברת השיווק באינטרנט שלכם

רישום פרטים פיקטיבים או לא נכונים ומדוייקים בפרטי הרישום

התעלמות מההודעות לגבי חידוש הדומיין. דומיין שפוקע עלול להרשם על ידי גורם אחר