אחסון אתרים


על אף, ששלב בחירת שרת האחסון אשר יארח את האתר מגיע רק בסוף שלב הפיתוח הארוך והמייגע יש להשקיע בו מחשבה רבה. תפקידו של שרת האחסון הוא אומנם לאחסן את אתר האינטרנט ולהבטיח את רמת הזמינות הגבוהה ביותר.

אך, בחירת שרת אחסון שאינו מספק יכולות מספקות לאירוח האתר תוכל לפגיעה בביצועיו, ברמת האבטחה ואף לדירוגו במנועי החיפוש השונים.

כיום, קיימים מספר סוגים של שרתי אחסון וחבילות אחסון כאשר לכל סוג עלויות שונות ויכולות שונות אך יש לבחור בשרת אחסון אשר מספק מענה הולם לכל צרכיו של אתר האינטרנט מבחינת תעבורה, אבטחה וזמינות.

אחסון אתרים שיתופי

שרת אחסון שיתופי הינו שרת אחסון המארח אתרים רבים על אותו השרת. ההרשמה לאירוח בשרת כרוכה לרוב בתשלום חודשי ובתמורה מקבל בעל האתר אשר רכש את החבילה יקבל שטח אחסון מוגבל בגודלו לתקופת זמן מוגבלת על פי החבילה שבחר.

החבילות נבדלות זו מזו לרוב בנפחו של שטח האחסון וזמן האחסון. אך, קיימות גם חבילות בעלי מאפיינים מיוחדים כמו נפח תעבורה גדול יותר או מערכת ניהול מתקדמת.

מרבית מהאתרים מתארחים היום בשרתי אחסון שיתופיים וזאת בשל העלות הנמוכה וכלי הניהול המתקדמים המסופקים עם מערכת הניהול של שטח האחסון ולכן זה למעשה מוצר אחסון אתרים הנפוץ ביותר והמתאים במיוחד לבעלי אתרים קטנים / בינוניים.

שרת ייעודי

בכדי לקבל יכולת לשליטה מוחלטת בשרת האחסון יש לרכוש שרת אחסון ייעודי. בשרת האחסון הייעודי השליטה ביכולת הניהול של השרת ניתנת למנהל האתר אשר רכש אותו וזה יוכל לשלוט בקביעת התצורה בה עובד השרת, ניהול המשאבים בו, גיבוי התוכן המאוחסן בו וברמת האבטחה.

עלותו של שרת ייעודי גבוהה יחסית אך שרת מסוג זה יוכל לספק לבעליו אפשרויות ניהול ושליטה ברמת השרת שאינן קיימות באפשרויות אחסון אחרות.
אפשרויות הניהול מתאפשרת בשל העובדה שתפקידו של ספק השרת הוא אספקת השרת הכולל מערכת לניטור תקלות וחיבור לרשת בלבד.

אירוח שרת פרטי

במידה ומנהל האתר אינו מעוניין מעונין לדאוג לנושאי התשתית של שרת האחסון הוא יכול להשתמש באפשרות של אירוח שרת פרטי.

המשמעות בבחירת אפשרות זו היא אחסון של השרת הייעודי המארח את האתר בחוות שרתים של חברת אחסון.

בעל האתר ייהנה מאפשרויות ניהול מתקדמות ושליטה נרחבת בניהול השרת אך יעביר את האחריות בנושאי תשתית כמו חשמל ואחסון אל חברת האחסון.

אפשרות זו אינה נפוצה כיום בשל עלויות הגבוהות אך עדיין קיימים גורמים המעוניינים בסוג אירוח שכזה ביניהם אירגוניים המעוניינים לארח שרתי מידע אירגוניים בעלויות נמוכות יחסית.

שרת וירטואלי

החדשנות הטכנולוגית האחרונה אפשרה יצירת שיטת אחסון חדשה בדמות שרת וירטואלי. בעת רכישת שרת אחסון וירטואלי מקבל בעל האתר שטח אחסון מוגבל בתוך שרת ייעודי הממוקם בחוות שרתים.

באופן שכזה ביכולותיו בעל האתר ליהנות מכלי ניהול רבים אשר יסופקו עם מערכת הניהול של שטח האחסון משאבים הודות ליתרונותיו של השרת הייעודי אך יתכן וביצועי האתר שלו יושפעו משינויים בתעבורה של אתרים נוספים המתארחים על אותו שרת.

חבילת האחסון בשיטת אחסון זו משתנות בהתאם לסוג השרת וחוות האחסון המארחת אותו. יש להשקיע זמן ומחשבה בשלב בחירת שרת האחסון מתאים ביותר עבור אתר האינטרנט.

התבססות על תכנון נכון וראיה לטווח רחוק תוביל לרכישת שרת אחסון מתאים שיוכל לספק את צרכיו של האתר בתחילת דרכו ולגדול ביחד אתו ככל שתגדל תנועת המבקרים באתר.

מתן תשומת לב מרבית בשלב זה תוביל לחיסכון רב בעלויות, בתחזוקת השרת ובשיפור ביצועיו באתר.